Bizi Arayın: +90-538-509-0624

Ayvalık

Ayvalık Hakkında

Ayvalık, Balıkesir’in bir ilçesi olup, Ege Bölgesi sınırları içerisindedir. Ege Bölgesi’nin kuzey batısına denk gelen Ayvalık’ın komşularını da belirtecek olursak konumunu daha belirgin açıklamış oluruz. Güneydoğusunda Bergama, güneyinde Dikili, kuzeyinde Edremit körfezi ve kuzeydoğusunda Burhaniye ile çevrilmiş olan Ayvalık, bir kıyı ilçesidir ve bağlı olduğu Balıkesir’in yaklaşık olarak batısında yer alır. Ayvalık, Yunan Adalarından Midilli’ye (Lesvos) de çok yakındır.

İklim

Ayvalık’ ın iklimi, Ege’ nin kendine özgü kıyı iklimidir. Yazın kavurucu sıcağı, kışın şiddetli soğuğ yaşanmaz. Çam kokulu imbat rüzgarının keyfi ise Ayvalık’ ta başka türlü hissedilir.

Mimari

Ayvalık ve çevresindeki binaların tamamına yakını, belirgin ve ortak mimari özelliklere sahiptir. Neoklasik adı verilen bir mimari, süregelen zamana karşın değerini yitirmeyen, çoğunluğun beğenisini kazanmış eski Roma ve Helen yapı izlerini taşıyan bir mimaridir. Ayvalık evlerine kendine özgülük katan, yakın çevrede bulunan sarımsak taşının kullanılmış olması ve taş işlemeciliğinin ahşapla uyumudur.

Kent Dokusu

Ayvalık, ülkemizde tarihi kent dokusunu ve yapılarını günümüze kadar taşıyabilmiş nadir yerleşimlerden biridir. Kilise ve manastırlar, camiler, çeşmeler, değirmenler, tescilli binalar, Arnavut kaldırım taşlı sokaklar, sürpriz meydanlar, çıkmazlar, at arabaları…

Yemekler

Zeytinyağlıları, haşlama otları, peynirleri, loru, lor tatlısı, papalinası ve de her türlü deniz ürünleri ile Ayvalık’ ın yemekleri de özel. Ayvalık Tostu’ nuda unutmamak gerek.

Perşembe Pazarı

Kent dışından da birçok insanın akın ettiği Perşembe Pazarı’ nda, ihtiyacınız olan her şeyi bulmanız mümkün.

Türkiye’ nin En Büyük Tabiat Parkı

Adaların çoğunun dahil olduğu 17.900 hektarlık alan içinde 752 bitki tütü barınıyor. Bunlardan 17′ si Anadoluya özgü ve 4′ ü ender, yalnızca bu bölgede yetişiyor. 86 çeşit kuş ve diğer hayvan türlerinin yanı sıra, sualtındaki yaşam da çok zengin.

Adalar

Ayvalık koyu 23 küçük adayı barındırır. Cunda dışında hiçbirinde yerleşim yoktur. Ara sıra balıkçılar mola verirler. Motorlarla bu adalara geziler düzenlenir.

Sarımsaklı Plajları

Ayvalık’a 7 km. mesafedeki bu doğal kum plaj yörede denize girilecek en güzel yerdir. Turistik potansiyelin çoğunluğunu buradaki otel, motel, pansiyon ve eğlence yerleri oluşturur.

Şeytan Sofrası

Ayvalık’ı, körfezin güzel koylarını ve göz alabildiğine uzanan zeytinliklerini kuşbakışı seyretmek için Şeytan Sofrası’na çıkmalı. Sarmısaklı yolunda Şeytan sofrası tabelasından sağa dündüğünüzde masalar, tuvalet, telefon ve su gibi hizmetleri bulabileceğiniz Çamlık Orman Kampı’na, devam edip yokuş yukarı kıvrılan yolu izlediğinizde Şeytan Sofrası’na ulaşacaksınız…